Jdi na obsah Jdi na menu
 


MLÁDEŽ VERSUS DROGY

15. 8. 2007

MLÁDEŽ VERSUS DROGY

 

Úvodem tohoto příspěvku bych se rád nejprve několika větami zmínil o nejznámějších a zároveň nejrozšířenějších návykových látkách. Jak jistě správně tušíte, jde o nikotin a alkohol. Podle statistických údajů nám Čechům patří přední místo ve spotřebě alkoholu na osobu. Česká mládež o které bude hlavně řeč, začíná konzumovat alkohol i další drogy čím dál dříve. Nezletilci kouří jako tovární komíny, opíjejí se do němoty a fetují, často přímo na  veřejnosti.

Co se týká společností více či méně tolerovaného kouření cigaret, tak zatímco dospělých mužů kuřáků  údajně ubývá, naopak přibývá  kuřaček, zejména mezi mladými dívkami. Souběžně s tím vzrůstá počet onemocnění rakovinou plic u žen. Nabízí se otázka proč právě zástupkyně něžného pohlaví tolik propadají  kuřácké vášni, lépe řečeno zlozvyku. Důvodů  lze uvést několik. Kouření jim zkrátka chutná, je to pro ně  prostředek k uklidnění, který přechází v nikotinovou závislost. Mladí kuřáci, jak známo, většinou přebírají štafetu od svých rodičů - kuřáků.

 

 Dalším důvodem  může být kromě svérázného výkladu emancipace třeba i to, že mladé  děvče se cítí být takzvaně "in" s cigárem v ústech, což také souvisí z konzumním stylem života a tomu úměrným hodnotám, přičemž zdraví zde zaujímá až poslední místo. Osobně bych tento přístup označil za projev určité duchovně-duševní nevyzrálosti. Tohle ovšem nikterak nesouvisí s inteligenčním potenciálem, jak se někteří lidé mylně domnívají. Míra úcty k vlastnímu zdraví není, nikdy nebyla a ani nebude  podmíněná výší IQ, nebo stupněm dosaženého vzdělání. Je to hlavně otázka uvědomělosti.

Teď se můžeme zeptat, jaké sortě mužů  imponuje kouřící žena, byť sebehezčí, jenž se pro ně později stává životní partnerkou. Moje odpověď zní: Pouze těm stejného ražení, tedy poněkud méně moudrým, kterým nevadí, že si jejich přítelkyně huntuje organizmus. A jedno je to samozřejmě taky feťákům. Kdyby byli chlapi v tomto ohledu  více uvědomělí a záleželo jim na zdraví  partnerky, vlastních dětí, a nakonec i tom svém, musely by ženy nejspíš svůj postoj k cigaretám trochu přehodnotit.

Tolerance kouření, které ženám  krátí nejen život, ale též ubírá na kráse, není přípustná u  stávajících, natožpak nastávajících  matek. Mladé dívky a ženy  vyfukující kouř do tváře nebohého mimina  ležícího v kočárku si neuvědomují, kterak  jedovaté zplodiny tabákového kouře vážně ohrožují jeho životaschopnost.

Kouření během těhotenství jest přímo zločinem proti životu. Jací potomci se mohou asi tak narodit nezodpovědným kuřačkám a feťačkám  s podlomeným zdravím? Odpověď  je velmi  jednoduchá. Neduživé, také však třebas  tělesně či mentálně postižené, čemuž se pak tyto povedené mámy hrozně diví.

Výzkumy dokazují, že drogy, stres, alkohol, nesprávná životospráva, včetně dalších faktorů (narušené životní prostředí)  způsobují neplodnost mužů a potraty u žen. Naší mládež obtěžkanou jinými „starostmi“ ovšem  tyto skutečnosti  nijak netrápí. Proč by také měly. Osvěta je bídná, špatných příkladů kolem přitom dost. Kouří se  doma v rodinách, na TV obrazovkách, tabákové výrobky i alkoholické nápoje jsou hojně propagovány prostřednictvím všudypřítomných reklam.

Jak z toho tedy ven?

Důležitým prvkem je osvěta, v rámci které jsou mladým lidem vysvětlována rizika plynoucí z kouření cigaret.  Drastické snímky kouřem zdevastovaných plic a cév, ale i rakovinových nádorů by měly posloužit jako odstrašující efekt. Ovšem samozřejmě, že ne na každého tato metoda zapůsobí.

Zdražení cigaret je sice  také jednou z cest eliminace rozšířeného  kuřáctví, jenomže to stejně neodradí všechny. Kdo chce, kouřit bude stejně, i kdyby krabička cigaret stála rovnou stovku. Sehnat si tvrdou drogu také nepředstavuje větší problém. S poptávkou vždy roste nabídka. Změny k lepšímu zatím nejsou v dohlednu. Přitom už dávno mohly být přísnější tresty za distribuci tvrdých drog. 

Prostředky by tedy byly - úprava příslušné legislativy, chybí  však dostatečná vůle. Přitom jde o budoucnost celého národa. Jak asi může takový národ prosperovat, když v něm budou žít pomalu samé trosky odkázané na sociální a zdravotní péči?

Rozhodně nechci naší mládež hanit ani zatracovat. Nelze házet všechny do jednoho pytle. Všichni mládežníci určitě nejsou feťáky. Nicméně mi připadá, že kuřáctví a  konzumace nejrůznějších drog  má mezi mladými lidmi  dneska zelenou. Potkat  na ulici dívku nebo ženu bez cigarety je pomalu zázrak. Jako kdyby na popotahování z cigaret byly dotyčné dámy hrdé. Kouření jim přijde jako něco normálního a přitom je to ubohost.

Jak již bylo řečeno, kouření cigaret se podepisuje jak na zdraví, tak i fysické kráse žen. Pokud mají kuřačky to štěstí, že se vyhnou rakovině nebo infarktu, rozhodně mohou do budoucna počítat s  nehezkou, ba přímo  škaredou vizáží. Většinou   už  okolo čtyřicítky  totiž kouřící ženy vypadají jako staré baby. Typickým poznávacím znamením letitých kuřaček je seschlá,  vrásčitá  kůže  nažloutlé barvy v obličeji, kterou nezachrání ani tuny make-upu,  křečové žíly  na nohou a  páchnoucí dech. Tyto milovnice nikotinu často přestávají být pro své partnery přitažlivé. Není se čemu divit. 

Helios

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář